Annetajad toovad järvejooksu legendidele mälestuspingid

20. apr 2015

Kaks Viljandi spordiklubi ning ümber Viljandi järve jooksu korraldajad avavad 23. aprillil Viljandi staadioni kõrval Hubert Pärnakivi monumendi ees kaks mälestuspinki. Üks neist hakkab meenutama järvejooksu algatajat ja teine jooksu pikaaegset korraldajat.

Viljandi spordiklubi Joosu ja VAK Staieri esindajad tulid juba eelmisel aastal mõttele koguda oma klubiliikmete seas annetusi, et meenutada kaht Viljandis legendaarset spordimeest Theodor Andressoni ja Elmar Ardmad staadioni kõrvale mälestuspinkidega. Kahel klubil õnnestus koguda vajaminevast rahast kaks kolmandikku ning ühe kolmandiku lisas linnale kuuluv Viljandi Spordikeskus, kes on ka ümber Viljandi järve jooksu korraldaja.

Theodor Andresson oli see mees, kes 1928. aasta suvel tuli mõttele korraldada esimest korda jooks ümber järve. Toona oli jooksul kuus startijat ning viis lõpetajat. Andresson ise osales samuti ja lõpetas viienda kohaga. Toona olid rajaolud jooksjatele palju keerulisemad kui praegu, näiteks tuli juuli keskel peetud jooksul osalejatel kolm korda vette hüpata, et järvega ühenduses olevast jõest või ojast üle ujuda. 1994. aastal 94-aastasena surnud Andresson oli elu lõpuaastatel jooksu starteriks.

Elmar Ardma oli jooksu pikaaegne korraldaja sõjajärgsetel aastatel. Ta oli nii kiire jooksja, hea treener kui hindamatu statistik ja spordiloolane. Ardma enda parimaks jäi neljas koht, ta oli jooksu 11kordse võitja Hubert Pärnakivi esimene treener. Tema säilitatud ja kogutud statistika on ümber järve jooksu korraldajate jaoks hindamatu väärtusega.

Kaks mälestuspinki avatakse neljapäeval, 23. aprillil kell 12.30. Pool tundi hiljem saab samast kohast stardi Hubert Pärnakivi mälestusjooks, millest võtavad osa Viljandimaa koolid õpilased. Legendaarse jooksumehe Hubert Pärnakivi auks hakkas õpilastele suunatud võistlust korraldama aastaid tagasi Viljandi III Kool, kus Pärnakivi aastaid tagasi ka ise õppis. Jooksu korraldati algselt igal sügisel Hubert Pärnakivi sünnipäeval.

Kui Viljandis oli koolireform, liideti Valuoja kool Jakobsoni kooliga ning 2013. aasta sügisel tuli kooli direktor Eero Järvekülg välja ideega nimetatud võistlus taas ellu kutsuda. Eelmisel kevadel 23. aprillil saigi jooks teoks, ent jooksutrassi muudeti nii, et see algab Hubert Pärnakivi mälestussamba juurest, kulgeb suures osas mööda terviserada ning lõpeb Jakobsoni kooli staadionil.

Arvestust peetakse kolmes vanuseklassis. Samuti peetakse koolidevahelist arvestust, milleks liidetakse kuue parema tüdruku ja noormehe tulemus.