Viljandi järv

Otseülekande salvestuse järelvaatamine (11. mai 2014)

Suur tänu kõigile osalejatele (2. mai 2014)

Ümber Viljandi järve jooksu korraldajad tänavad kõik osalejaid. Teid oli tõesti palju ja te kõik andsite oma suure panuse, et 85. korda peetud suurjooks oleks tõepoolest Eesti väärikaim jooks.

Jooksjaid oli tänavu stardiprotokollis 3145, neist startis 2898 ning lõpetas 2884. Kepikõndijaid oli stardiprotokollis 562. Neist startis 510 ja lõpuni jõudis 508. Kõik need numbrid on ka ümber Viljandi järve jooksu uued osalejate hulka tähistavad rekordid.

Uue kohtumiseni 1. mail 2015.

Ümber Viljandi järve jooksu võitis Roman Fosti (1. mai 2014)

Külma ja vihmase ilmaga peetud 85. ümber Viljandi järve jooksu võitis Stamina spordiklubi esindaja Roman Fosti. Ühtlasi krooniti ta Eesti pikamaa krossijooksu meistriks.

Fosti edestas 11,5 kilomeetri pikkusel rajal konkurente veenvalt, tema klubikaaslane Serge Tšerepannikov kaotas võitjale 23 sekundit ja oli teine. Kolmandana lõpetas Nikola Vedehhin. Mullune võitja Ilja Nikolajev kaotas juba peaaegu minuti ja oli neljas.

Naistest võitis Tartu Ülikooli Akadeemilise Spordiklubi esindaja Jekaterina Patjuk ajaga 41:22. Teine ja kolmas koht kuulus võitja klubikaaslastele Liina ja Leila Luigele.

Ümber Viljandi järve jooksule registreerus kokku enam kui 3600 osalejat. Neist ligi 3100 osales jooksul ning üle 500 kepikõnnil. Osalejate seas oli ka mitmeid Eestis tuntud inimesi. Näiteks Eesti peaminister Taavi Rõivas parandas oma mullust aega ligi kuue minuti võrra, ta läbis distantsi ajaga 54.25 ja oli 631.

Tulemused: http://championchip.ee/

Elagu 1. mai – jooksurahva püha (1. mai 2014)

Täna kell 12 antakse Viljandi staadionilt start 85. ümber Viljandi järve jooksule.

Eile õhtuks oli end jooksule kirja pannud 3069 ja kepikõnnile 544 inimest. Tegemist on registreerunute rekordiga ning täna kuni kella 11.30ni saab end veel nii jooksule kui kepikõnnile kirja panna Viljandi staadioni värava juures asuvas numbrite väljastamise telgis.

Kella kaheksa ajal hommikul oli Viljandis viis kraadi sooja ning pilvine, kuiv ja tuuletu ilm. Prognoosi kohaselt peaks stardi ajal olema kümme kraadi sooja ning kuiv ja tuuletu.

Koolide teatejooksu võidud jäid Viljandisse (30. apr 2014)

Ümber Viljandi järve jooksu eelõhtul peetud teatejooksule startis 13 kooli ning nii gümnaasiumide kui põhikoolide arvestuses jäi esikoht Viljandisse.

Koolide kümneliikmelised esindused jooksid ümber Viljandi järve, kuid võistlus ei kulgenud mööda suurjooksust tuntud trassi, vaid järve ümbritseval terviserajal.

Kõige kiiremini ehk 46 ja poole minutiga lõpetas Viljandi Gümnaasiumi esindus. Pooleteist minutiga kaotas neile Tartu Hugo Treffneri Gümnaasium ning ligikaudu kolme ja poole minutiga August Kitzbergi Gümnaasium Karksi-Nuiast.

Põhikoolide arvestuses võitis Viljandi Kesklinna Kool, kelle esindusel kulus ümber järve jooksmisele pisut alla 49 minuti. Paalalinna kool kaotas pisut alla poole minuti ning Tabasalu kool pisut üle poole minuti.

Koolidevahelist teatejooksu peeti ümber Viljandi järve jooksu eel esimest korda üle poole sajandi. Igas võistkonnas oli kümme liiget ning distantsi pikkused varieerusid poolest kilomeetrist kuni kahe kilomeetrini.

Veidi enne teatejooksu peeti Viljandi staadionil lastevõistluseid, millest võttis osa sadu alla 12aastaseid lapsi. Alla 10aastased lapsed jooksid 300 meetrit ning vanemad 700 meetrit.

Lastejooksu fotosid võib näha siit http://www.stuudio.eu/pildid/viljandi-jarvejooks-2014/

Ümber Viljandi järve jooksu start antakse neljapäeval kell 12. Kolmapäeva õhtuks oli end jooksule kirja pannud 3069 ning kepikõnnile 544 osalejat. Tegemist on registreerunute rekordiga nii jooksu kui kepikõnni arvestuses.

Kümme nädalat treeninud algajad asuvad starti (30. apr 2014)

Kaks ümber Viljandi järve jooksu vabatahtlikku treenijat asuvad homme koos tuhandete teistega stardijoonele, et teha ligi 12 kilomeetri pikkune jooksuring. Mõlemad vabatahtlikud nentisid aga enne jooksu, et haiguste ja traumade tõttu ei pruugi tulemus tulla päris see, mille nimel treeniti.

Kümme nädalat enne ümber Viljandi järve jooksu starti hakkas jooksutreener Einar Kaigas võistluse kodulehel andma nõu algajatele jooksjatele. Et treenijad saaksid motivatsiooni juurde valisid jooksu korraldajad kümnete soovijate seast kaks vabatahtlikku, kes asusid treeneri personaalsel nõustamisel harjutama. Samal ajal pidasid nad jooksu lehel blogi, kus kirjeldasid kord nädalas oma tegemisi ja arengut.

Üheks valituks osutus 47aastane viljandlane Tõnu Talimaa, kes jooksis viimati ümber järve ligi 30 aastat tagasi, kuid on olnud viimastel aastatel üks kiiremaid kepikõndijaid. Teine vabatahtlik treenija on Võhmas elav Maris Huopolainen, kes enda sõnul pole jooksuga varem tegelenud, kuid on end vormis hoidnud aeroobikat ja rahvatantsu tehes.

Treeningud algasid mõlemale algajale küll raskelt, kuid areng oli märgatav. Paraku on mõlemat treenijat tabanud kümne nädala jooksul ka tagasilöögid. Mõlemal on olnud muresid jalalihastega ning viirushaigustega.

Nädal enne starti tunnistas Maris Huopolainen, et valusa säärelihase tõttu on ta treeneri juhendamisel tegelenud peamiselt rattasõidu ning kiire kõndimisega. Tõnu Talimaa oli enda hinnangul veel paar nädalat tagasi sellises vormis, et valmistus jooksma ajaga 1:05, kuid siis tabas teda nohu, köha ja palavik. «Praeguses seisus oleksin ilmselt rahul kui suudaksin ületada oma kepikõnni rekordi ehk siis 1.20,» sõnas ta.

Treener Einar Kaigas on optimistlikum ning usub, et mõlemad on valmis jooksul enda jaoks head tulemust tegema. Tema hinnangul mõistavad mõlemad treenijad, milline pingutus on ümber Viljandi järve jooks ning oskavad tänu sellele rajal oma jõudu jagada.

Kümnele nädalale tagasi vaadates tunnistasid mõlemad, et neil oli raskeid hetki. Tõnu Talimaa kirjutas oma blogis, et oli ka hetki, kui ta mõtles treenimise pooleli jätta, kuid just pereliikmed olid need, kes utsitasid teda jätkama. «Noorim tütar ütles, et kepikõnniga võin järgmine aasta taas esimeseks tulla kui tahan seda spordiala tõsiselt teha, aga sellises treeningprogrammis osalemises võimalust ei pruugi mul enam tulla,» lisas Talimaa.

Ümber Viljandi järve jooksu korraldajad viisid klubi Jooksupartner treeneri Einar Kaigasega koos algajate treeningprogrammi läbi selleks, et julgustada algajaid treenima. Esimene treeningpäev oli vabariigi aastapäev, 24. veebruar. Juhendaja kirjelduse kohaselt alustati harjutamist sellega, et treeniti treenimise alustamiseks. Esimeste nädalate kava järgi käidi jooksmas kaks kuni kolm korda nädalas ning treener manitses kõiki algajaid alustama väga rahulikut. «Alguses tuleb joosta väga aeglaselt, isegi kui see esialgu koomiline tundub,» manitses ta avanädalal harrastajaid.

Aegamööda koormused kerkisid ning ka kiirendusharjutusi tegid treenijad tihedamalt. Kümne nädala jooksul said harjutajad teada, mis on fartlek ja ÜKE, kuidas joosta kiirendusi ning milliseid venitusharjutusi peaks tegema. Samuti andis treener toitumis- ja riietumissoovitusi ning kord nädalas kutsus ta soovijaid järve äärde ning jooksis nendega koos ümber Viljandi järve.

Maris Huopolainen (vasakul), Einar Kaigas ning Tõnu Talimaa alustamas ühiselt esimest ringi ümber Viljandi järve.

Maris Huopolainen (vasakul), Einar Kaigas ning Tõnu Talimaa alustamas ühiselt esimest ringi ümber Viljandi järve.

Täna on ümber Viljandi järve jooksu esimesed stardid (30. apr 2014)

Esmakordselt kahele päevale jagatud ümber Viljandi järve jooksu üritused saavad alguse täna, kui kella 17st hakkavad staadionil jooksma lapsed. Kell 18.45 stardib koolidevaheline teatejooks ning homsetele osalejatele jagatakse stardimaterjale ja peetakse pastapidu.

Viljandi staadion avatakse täna kell 14 ning siis hakatakse homme ümber järve jooksule ja kepikõnnile registreerunutele jagama stardimaterjale. Rinnanumbrite väljastamine ning hiliste registreerijate homsele jooksule kirja panek lõpeb kell 20. Korraldajad paluvad kõigil, kel vähegi võimalik, number täna välja võtta.

Kell 17 kogunevad staadionile lapsed, kes osalevad lastejooksul. Alla 10aastastele on kavas 300 meetri pikkune distants ning 10-12aastastele pakuvad korraldajad 700 meetri pikkust jooksu.

Lastevõistlusel osalemine on tasuta. Registreerimine algab kell 16 ning lõpeb vahetult enne iga vanusegrupi starti. Lastejooksu ajakava ning registreerimise kiirendamiseks mõeldud blanketi leiab ümber Viljandi järve jooksu kodulehelt www.viljandijarvejooks.ee/laste-registreerimine

Lastejooksu lõpetajaid ootab finišis kleeps ja limonaad ning võimalus saada kell 18 algaval pastapeol tasuta makaroniroog. Pastapidu peetakse Viljandi järvejooksu eel esimest korda ning see on mõeldud kõigile, kes täna või homme jooksuüritustel osalevad. Rinnanumbri ettenäitamisel saavad kõik tasuta makaroniroa, kuulata muusikat ning külastada sporditarvetega kauplejate müügitelke.

Kell 18.45 stardib staadionilt koolidevaheline teatejooks ümber järve, mida peetakse esimest korda. Osalema on oodata 16 kooli ning kümneliikmelised võistkonnad viivad teatepulga mööda Viljandi terviserada ümber järve. Arvatav võitja finišeerimise aega on kella 19.35 ajal.

Suurjooks ümber Viljandi järve stardib 1. mail kell 12. Praeguse seisuga on jooksule registreerunud ligi 3600 osalejat. Kevadine jooks ümber Viljandi järve on Eesti kõige vanemate traditsioonidega rahvaspordivõistlus, mida tänavu korraldatakse juba 85. korda.

Rajameister korjab kaubaalused soost ära (29. apr 2014)

Ümber Viljandi järve jooksu rajameister Einar Kaigas avastas, et paari viimase päeva jooksul on keegi viinud Orika silla järel algavale soolõigule kaubaaluseid. Et tegemist on jooksjatele ohtliku lahendusega, korjatakse need jooksupäevaks sealt ära.

Ehkki soine lõik on varasemate aastatega võrreldes väga kuiv, otsivad osalejad ikkagi võimalust, kuidas seal jalga märjaks tegemata läbi saaks. Kaubaalused on aga väga ohtlikud tippjooksjatele, kes suurel kiirusel võivad nendel libastuda. Seetõttu ei saa need jooksu ajaks kitsale ja märjale rajaosale jääda.

Kõik, kes soovivad trassi läbida jalga märjaks tegemata, võivad liikuda mööda terviserada. See muudab distantsi küll paarsada meetrit pikemaks ent jooksjale on tagatud kindel maapind. Mullu naiste arvestuses võitnud Leila Luik läbiski pikema ent kiirema raja ning edestas teise koha saanud naist kahe ja poole minutiga.

Jooksutreenerid on mitmete aastate jooksul soovitanud tippjooksjatel riskida ning üritada läbida soist rajalõiku, sest see annab võimaluse sekundeid võita. Harrastajatele on aga alati soovitatud joosta mööda terviserada, sest mutta vajumise järel on märgade jalanõudega järgneva seitsme kilomeetri läbimine raske katsumus.

Ümber järve jooksu stardikoridori ehitus on alanud (29. apr 2014)

Pikkade aastakümnete järel kolib ümber Viljandi järve jooksu start tänavu staadionile ning stardijoon tuleb peatribüüni ette. Teisipäeva lõuna ajal alustasid Viljandi Spordikeskuse töötajad koridori ehitust ning see valmib lõplikult kolmapäeva õhtul.

Stardikoridori peab mahtuma üle 3500 osaleja. Ligi 3000 neist on startimas jooksule ja 500 kepikõnnile. Võrreldes varasematel aastatel staadioni esise parkla nurgas olnud stardikohaga on nüüd koridor kitsam ja see tagab osalejate ühtlase liikumise pärast stardipauku.

Korraldajad on veendunud, et kõik osalejad mahuvad suurema vaevata staadionile ära ning on näiteks toonud Amsterdami maratoni, kus staadionilt stardib korraga 14 000 osalejat.

Järvejooksu eelõhtul stardivad Viljandi staadionil lapsed ning nemad saavad joosta aedadega palistatud rajal. Lastejooksud algavad kell 17 ning kell 18.45 stardib staadionilt koolide teatejooks. Ümber järve jooksu start antakse 1. mail kell 12.

20140429_130354

Järvejooksu karikad valmisid kahe kunstniku koostöös (29. apr 2014)

Tänavuse ümber Viljandi järve jooksu võitjatele mõeldud karikad on valmistanud kaks Viljandimaa kunstnikku, kes on omavahel ühendanud klaasi ja metalli.
Klaasikunstnik Eili Soon Olustvere klaasikojast ja Viljandi Kultuuriakadeemia metallitöö lektor ning Viljandimaa Loomeinkubaatorite metallikeskus tegutsev Kristjan Sisa on koos välja mõelnud karikad, kus roheline klaas sümboliseerib järve ning sinine spiraalne triip selle ümber liikumist ja jooksu.
Karikaid on tellitud kokku 44. Neist 42 on väiksed ning kaks suurt.
Väiksed on mõeldud eri vanusegruppide parematele ning pjedestaali alumistele astmetele jõudnutele. Suure karika saavad meeste ja naiste arvestuse üldvõitja.

karikad

 

Järvejooksu korraldajad kutsuvad viljandlasi staadionile autota (28. apr 2014)

85. korda peetav ümber Viljandi järve jooks toob 1. mail Viljandi staadionile kokku ligemale 5000 inimest ning seetõttu tuleb arvestada muudatustega liikluskorralduses.

Kõige rohkem autosid liigub hommikul Viljandi järve äärsetel tänavatel, kuhu rajatakse osalejatele ja pealtvaatajatele tavapäraselt suured parklad.

Korraldajad paluvad kõigil viljandlastel tulla võimaluse korral staadionile jala. Nii on võimalik kokku hoida palju aega, sest kuigi parkimisalad on suured,  jäävad need autodele ikkagi kitsaks ning parkimiskoha leidmine võib osutuda aeganõudvaks ettevõtmiseks.

Pärnu ja Riia maantee kaudu Viljandisse tulijad on viimastel aastatel juhatatud parkima kesklinna. Stardipaiga ja auto vahele jääb sel juhul ligi pool kilomeetrit, mille sees on ka Viljandi linnapildis tuttav Trepimägi.

Suur pluss on aga see, et pärast jooksu saab kesklinnast lahkuda palju kiiremini. Vanalinnas pole katkematut autode voolu ja sellega kaasnevaid ummikuid, mis on paraku omane järveäärsetele parklatele.

Parkimiskohtadele juhatavad kaugemalt tulijaid suunaviidad, mis on juba linna sissesõitude juures. Parklates juhatavad jooksule saabujaid parkimiskorraldajad.

Tavapäraselt suletakse jooksupäeva hommikul liikluseks staadioni ümbrus. Juba kell 8 keelatakse parkimine Tartu tänaval alates Mäe tänavast Kösti ristmikuni. Kell 11.45 suletakse see teelõik autodele täielikult ning piirangud lõpevad kell 14.

Järve äärde rajatavatest ajutistest autoparklatest on võimalik väljuda vaid Kõrgemäe tänava kaudu. Seal on ametis ka liikluskorraldajad, kes autojuhte suunavad.

Aida kohvik pakub jooksu eel tippjooksja koostatud menüüd (28. apr 2014)

Ümber Viljandi järve jooksu eel uurivad paljud osalejad tippjooksjatelt ning treeneritelt, et mida tuleks enne jooksu süüa, et olla võimalikult heas vormis.
Eelmise aasta jooksul kolmanda koha saavutanud Roman Fosti avaldas jooksu korraldajatele oma toidusedeli ning selle põhjal koostas 30. aprilliks ning 1. maiks oma menüü Viljandis lossimägede nõlval asuv pärimusmuusika aida kohvik.
Seega, kes tahab enne jooksu toituda nii nagu teeb seda Eesti üks paremaid pikamaajooksjaid Roman Fosti võib 30. aprillil ning 1. mail süüa Aida kohvikus.

Menüü

Esmaspäev, 28. aprill
Hommikusöök – neljaviljapuder ja kakao
Lõuna – Seljanka, kanakaste karriga lisandiks riis, tatar või makaronid. Lisaks meekook ja apelsinimahl
Õhtusöök – Kala riiisiga, puuvilja magustoit (banaan, kiivi jt magusad puuviljad + vahukoor) ning magus tee
Teisipäev, 29. aprill
Hommikusöök – Hirsipuder võiga
Lõuna – Veiselihaguljašš tatra, riisi või kartuliga. Lisaks kohupiimakreem kisselliga
Õhtusöök – Caesari salat (kanalihaga), lisaks kohupiimakook/plaadikook rabarberiga  ja viinamarjamahl.
Kolmapäev, 30.aprill
Hommikusöök – Mannapuder moosiga
Lõuna – Borš ja pannkoogid või hakklihakaste kartuliga
Õhtusöök – Kanapasta koorekastmes, väike kukkel ja kakao
Neljapäev, 1. mai
Võileib ja pannkoogid moosiga ning klaas mahla või riisipuder moosiga ja magus tee
Lõuna – Kanasašlõkk kartuli ja salatiga ning jäätis puuviljadega

Järvejooksust tuleb otseülekanne (27. apr 2014)

Viljandi ettevõtjate loodud portaal spordikanal.com teeb teist aastat järjest 1. mail olevast ümber Viljandi järve jooksust otseülekande, mida näeb nii staadioni ekraanilt kui arvutist üle maailma.

Nagu eelmiselgi aastal tuleb staadionile tuleb suur ekraan, millelt on kogu ülekanne näha. Samal ajal saab internetist ülekannet vaadata kõikjal maailmas» Otsereportaaži näeb nii leheküljel www.spordikanal.com kui Viljandi järvejooksu ametlikult lehelt www.viljandijarvejooks.ee

Spordikanalil on ülekannet tehes kasutada mitu kaamerat, millest osa on staadionil, üks Orika sillal ning üks liigub mööda rada. Kell 12 näidatakse ära jooksu start ning rajal ootab esimene kaamera jooksjaid stardist 4-5 kilomeetri kaugusel Orika sillal.

Vaatajad näevad staadionil olevat melu ning jooksjaid raja mitmes erinevas kohas ning loomulikult finišis.

Viljandi ettevõtjate Madis Birnbaumi ja Heimar Lille loodud Spordikanal.com alustas tööd eelmise aasta aprilli keskel ning mullu oli ümber Viljandi järve jooksu otseülekanne kanali üks esimesi ettevõtmisi.

Nüüdseks on spordikanal.com teinud hulgaliselt ülekandeid jäähokist, saalihokist, squashist, ratta- ja ratsaspordist, tennisest, võistlustantsust ning erinevatest jooksuvõistlustest.

 

Ümber Viljandi järve jooksule registreerimine läheneb lõpule (25. apr 2014)

1. mail startivale ümber Viljandi järve jooksule saab end interneti teel kirja panna kuni pühapäeva viimase minutini. Seejärel saab end registreerida veel kaks päeva Viljandi spordihoones ja siis juba jooksupäeva eelõhtul ja hommikul stardipaigas.

Ümber Viljandi järve jooksule ja kepikõnnile on end seni kirja pannud 3200 osalejat ning registreerunute hulk suureneb pidevalt. Päevas lisandub tavapäraselt ligi 100 osalejat. Veebiportaalis www.sportinfo.ee saab end suurüritusele kirja panna kuni 27. aprilli keskööni ning seejärel end internetis jooksule kirja panna ei saa.

Esmaspäeval ja teisipäeval saavad soovijad end registreerida kella 12 ja 18 vahel Viljandi spordihoone fuajees ning 30. aprillil kella 14 ja 20 vahel Viljandi staadioni kõrval olevas võistluskeskuse telgis. Stardimaks kogu selle perioodi vältel ühesugune.

Jooksupäeva hommikul registreerimine on aga praegusest kolmandiku võrra kallim ning selle eest tuleb juba tasuda 30 eurot.

Ümber Viljandi järve jooksu rada on tänavu väga kuiv ning see annab jooksjatele võimaluse üritada rajarekordit. Praegu kuulub see jooksu 11. korral võitnud Pavel Loskutovi nimele ja on 34.50. Viljandisse on oodata kõiki Eesti parimaid staiereid, sest 12 kilomeetri pikkusel distantsil selgub ka Eesti pikamaakrossi meister.

Ümber Viljandi järve jooksu üritused algavad tänavu juba 30. aprillil, kui staadionil jooksevad alates kella 17st lapsed ning kell 18.45 antakse start esimest korda kavas olevale koolide teatejooksule ümber järve. Samal ajal peetakse staadionil pastapidu ning antakse osalejatele välja stardimaterjale.

Jooksu start on tavapäraselt 1. mail kell 12. Ümber Viljandi järve jooks on kavas juba 85. aastat ning tegemist on Eesti kõige vanema rahvaspordivõistlusega.

Olulised küsimused ehk kust saab stardinumbri ja kuhu parkida auto (23. apr 2014)

Ümber Viljandi järve jooksu eel on osalejatel tavaliselt hulga küsimusi. Et tänavu on suurjooksu eel üritusi rohkem kui tavaliselt ning on ka varasemaga võrreldes olulisi muutuseid, siis üritame olulisematele küsimustele vastuseid anda.

* Millal saab kätte stardinumbri?
Stardimaterjale hakatakse jagama 30. aprillil kell 14. Erinevalt varasematest aastatest tehakse seda aga Viljandi staadioni juures. Päev enne starti antakse numbreid kätte kella 14st kuni 20ni.
1. mail alustatakse numbrite väljastamist staadionil kell 9. Korraldajad paluvad viljandlastel võimaluse korral number välja võtta 30. aprillil.

* Kuidas registreeruda lastejooksule?
Lastejooksud on tänavu kavas 30. aprillil. Esimene start kõige pisematele on kavas kell 17 ning jooksud kestavad pisut üle tunni. Registreerimine algab staadionil kell 16. Et lapse jooksule kirja panek sujuvamalt laabuks, on võimalik kodus välja trükkida ning ära täita registreerimiskaart, mille leiab Viljandi järvejooksu kodulehelt.  Korraldajad paluvad kaardi täita trükitähtedega.
Kõige esimeses jooksus stardivad kuni nelja-aastased lapsed ning see on ainus start, kus lapsed lubatakse rajale koos saatjaga. Vanemad lapsed peavad ringi ümber staadioni tegema üksinda.

* Miks on lastejooksud tänavu suurjooksule eelneval päeval?
Nii ümber Viljandi järve jooksu osalejate kui lastejooksudel võistlejate hulk on viimastel aastatel kasvanud ning võistluste heal tasemel läbi viimiseks on korraldajad pidanud ettevõtmisi hajutama kahele päevale.
30. aprill on Viljandi järvejooksul läbinisti laste ja noorte päev, sest lisaks lastejooksudele on ka kavas koolide teatejooks ümber järve. Lisaks on staadionil pastapidu ning pakutakse meelelahutust.
Ümber Viljandi järve jooksu korraldajad vabandavad kõigi laste ja vanemate ees, keda selline muutus häirib.

* Mis on pastapidu?
Ümber Viljandi järve jooksu eel peetakse sellist pidu esimest korda, kuid suurtel rahvaspordivõistlustel Euroopas on see tavapärane ettevõtmine. Päev enne starti jagatakse pastapeol järgmise päeva startijatele rinnanumbreid, mängib muusika ning kaupmehed tutvustavad ja pakuvad sportlastele vajalikku kaupa.
Viljandi staadionil saab alates kella 18st jooksul osalejatele tasuta pastarooga. Jooksul osalejateks on kõik samal päeval jooksvad lapsed ning järgmisel päeval startivad jooksjad ja kepikõndijad. Pastaroa saab rinnanumbri ettenäitamisel ning selle eest raha ei küsita.

* Kuhu parkida auto?
Viljandi järvejooksul osalejatele on parkimiseks mõeldud suured alad Viljandi järve ääres, kuid tuhandete inimeste vastuvõtmiseks jääb see ikkagi kitsaks. Seepärast on Pärnu poolt Viljandisse tulijad juhatatud viimastel aastatel parkima kesklinna. Stardi ja auto vahele jääb sel juhul ligi pool kilomeetrit, mille sees on ka Viljandi linnapildis tuttav Trepimägi.
Suur pluss on aga see, et pärast jooksu linnast lahkumine on kesklinnast aga palju kiirem, sest linnas pole suurt ja katkematut autode voolu, mis on paraku tavapärane järveäärsetele parklatele.
Parkimiskohtadele juhatavad kaugemalt tulijaid suunaviidad, mis on juba linna sissesõitude juures. Parklates aitavad autot õigele kohale seada korraldajad.
Korraldajatel on suur palve viljandlastele: tulge jooksule ilma autota. Nii hoiate kokku aega ning aitate vältida ummikuid.

* Kas liikluskorraldus muutub?
Jah. Tavapäraselt suletakse jooksupäeva hommikul liikluseks staadioni ümbrus. Parkimine ja peatumine on jooksu eel ja ajal keelatud järveäärsete tänavate ääres. Järve äärde rajatavatest ajutistest parklatest väljumine on autoga võimalik vaid Kõrgemäe tänava kaudu. Seal on ka ametis liikluskorraldajad, kes autojuhte suunavad.

* Kuhu ma saan jätta oma isiklikud asjad?
Viljandi staadionil on jooksupäeval avatud tasuta pakihoid. Sinna saab anda nii oma rõivaid kui eraldi võimalus on jätta pakihoidu ümbriku sees auto võti. Ümbriku saab pakihoiust.

* Kas jooksurajal on muutuseid?
Tavapäraselt on ümber Viljandi järve jooksul osalejatel raja valik vaba. Kord nõuab vaid seda, et ületada tuleb Orika ning Kösti sild. Paar muutust rajal siiski on.
Osalejate suure hulga tõttu suunatakse tänavu kõik jooksjad 400 meetrit enne Orika silda terviserajale ning varasema kahe joogipunkti asemel on seekord neid kolm. Esimene neist on harjumuspäraselt Orika silla järel, teine Viiratsi telemasti vastas ning kolmas tuleb Kösti silla juurde.

* Kas pärast jooksu saab pesta?
Saab küll. Meestele on pesemiseks avatud Viljandi linnasaun aadressil Kaalu tänav 9 ning naistele pakutakse pesemisvõimalust Viljandi spordihoones aadressil Vaksali tänav 4.

Stardinimekirjas on juba 3000 inimest (18. apr 2014)

Teise registreerimisvooru lõpuks on ümber Viljandi järve jooksu stardiprotokollis ligi 3000 osalejat ning aega end interneti teel jooksule kirja panna on veel 27. aprillini.

Kunagi varem pole kümme päeva enne 1. maid olnud jooksu stardinimekirjas sedavõrd palju osalejaid. Neist jooksule on minemas üle 2500 ning kepikõnnile ligi 440.

Suurel reedel alanud registreerimisperiood kestab 27. aprillini. Need, kes nüüd end kirja panevad peavad aga arvestama, et stardigruppide moodustamisel varasemate aastate tulemusi enam arvesse ei võeta ning koht stardigrupis antakse jooksva registreerumise alusel.

Registreerimise teine voor lõpeb neljapäeva viimasel minutil (16. apr 2014)

17. aprilli viimasel minutil lõpeb ümber Viljandi järve jooksule registreerimise teine voor ning selleks hetkeks enda stardinimekirja seadmine on oluline neile jooksjatele, kes tahavad stardikohta mulluse tulemuse põhjal ning nimelist rinnanumbrit. Loe edasi »

Viljandi järvejooksul stardivad Eesti ja Viljandi tippjuhid (15. apr 2014)

1. mail startival ümber Viljandi järve jooksul on osalejate seas ka vastne Eesti peaminister Taavi Rõivas ning Viljandi volikogu esimees Randel Länts. Tegemist on esimese korraga kui peaminister või Viljandi volikogu juht sellel jooksul osaleb. Loe edasi »

Treeningjooksul osales üle 70 inimese (14. apr 2014)

Esmaspäeval kell 18 startis ümber Viljandi järve jooksule eelnenud künnipäeva treeningjooksule ligi 70 jooksjat ja kepikõndijat. Osalejad said esimest korda proovida startimist staadionilt. Loe edasi »

Tippjooksjad jahivad Viljandis Eesti meistritiitlit (11. apr 2014)

1. mail startival ümber Viljandi järve jooksul selguvad seitsmendat korda Eesti meistrid pikal murdmaajooksu distantsil ning osalejaid on selles arvestuses oodata ligi sada. Loe edasi »