Suurjooks ümber Viljandi järve
et en

Uudised

28.04.2021

1. mai on kohe käes. Kui võistelda ei saa, vaatame ajalukku

1. mai on jooksjate püha, kuid teist aastat järjest ei saa sel päeval startida ümber Viljandi järve jooksule ning teist aastat järjest kutsuvad juba 1930. aastatel suurjooksu nime saanud võistluse korraldajad nii jooksjaid kui kepikõndijaid Viljandisse 1. augustil. Praeguse seisuga on suve keskpaigaks end võistlusele kirja pannud üle 1200 osaleja ning ruumi on veel umbes 800-le jooksjale ja kõndijale. Et ümber järve vähemalt võistlusena sel nädalal joosta ei saa, pakume mõned faktid minevikust.

* 1928. aastal alguse saanud jooks on vanim rahvaspordivõistlus Eestis ja Baltimaades. Esimesele jooksule startis kuus osalejat ning lõpetas viis. Alates 1931. aastast on järjepidevalt võisteldud igal aastal. Jooksu algatamise taga seisid Kaitseliidu Sakala malev ning Eesti esimene kõrgharidusega spordipedagoog Theodor Andresson.

 

* Ümber Viljandi järve on joostud 91 korda, kuid jooksul on 92 võitjat. 1950. aastal jõudsid Elmar Lust ja Helmuth Meier finišisse ajaga 45.43 ning nad kuulutati mõlemad võitjaks. Mõlemale mehele on pandud selle aasta võidu eest Viljandi staadioni ette parki võidukivi.
 

* 91 aasta jooksul on vaid ühel juhul tulnud võitja ja teise koha saanud jooksja vahet mõõta sekundikümnendites. 1960. aastal jooksid kaks toona Nõukogude Liidu 10 000 meetri jooksu koondise kandidaatide sekka kuulunud jooksjat – Viljandist sirgunud, aga Eesti Põllumajandusakadeemiat esindanud Hubert Pärnakivi ja Lätist pärit, kuid Kiievi Ülikooli esindanud Janis Burvis jooksid terve ringi koos ning lõpujoonel edestas Pärnakivi konkurenti 0,2 sekundiga.
 

* Ümber Viljandi järve jooksul on kaks 11-kordset võitjat. Esimesena sai selle saavutusega hakkama Hubert Pärnakivi 1960. aastatel ning teisena jõudis sama tähiseni Valgast pärit Pavel Loskutov. Kui Loskutov oli korranud 2010. aastal Pärnakivi tulemust, teatas ta, et rohkem ta Viljandi jooksu võita ei ürita. Pärast 11. võitu on Loskutov osalenud ümber Viljandi järve jooksul kahel korral ning olnud teises ja kuuendas sajas. Varasemalt on Loskutov lõpetanud ka korra teise kohaga ja korra on jäänud üheksandaks. Pärnakivil on lisaks 11 esikohale ette näidata ka üks 8. koht. Loskutovile kui jooksu vähemalt kümnekordsele võitjale on tagatud tasuta stardikoht igal aastal.
 

* Kõige rohkem kordi on ümber Viljandi järve jooksul osalenud Mustla mees Benno Viirandi, kes viimati finišeeris 2019. aastal. Nüüdseks on ta lõpetanud 61 jooksu. Mehe saavutus on sedavõrd vägev, et tema 2015. aasta järvejooksu rinnanumber, tema enda disainitud ja õmmeldud rinnanumbri kinnitamiseks mõeldud vest ja jooksujalanõud on jõudnud Eesti Spordimuuseumi püsiekspositsiooni.
 

* Ümber Viljandi järve jooksul kehtib kord, et kõik vähemalt 40 korda lõpetanud mehed ja 20 korda lõpetanud naised, saavad korraldajatelt võistlusele nimelise kutse ja tasuta stardikoha.
 

* Ümber Viljandi järve jooksu rajarekord kuulub Pavel Loskutovile, kes 2008. aastal võitis ajaga 34.50. Kõige kauem on aga järveringi tegemisele kulunud 3:25.15. Selline aeg läks protokolli 1981. aastal, mil üks Viljandi naine rajalt eksis, veidi aega järve vastaskaldal eksles, aga siis ikkagi finišisse jõudis. Korraldajad ootasid osaleja ära ning aeg läks protokolli.
 

* Kui võistluse võitja saab autasustamisel rahalise preemia ja mitmeid toetajate väljapandud auhindu, siis auhindu jätkub ka tagapoole osalejatele. Mitmete aastate jooksul on jooksu idee autori Theodor Andressoni poeg Annes Andresson valmistanud oma keraamikatöökojas auhinna jooksu viimasena lõpetajale ning ta on selle isiklikult igal aastal võistlusele ka kohale toonud.

* Jooksu osalejate rekord püstitati 2018. aastal kui lõpetajaid olid kokku 3385. Teistpidine rekord pärineb 1945. aastast, mil alustas ja lõpetas kolm jooksjat. Sellest aastast pärineb veel üks omalaadne rekord, nimelt on sellest aastast pärit kõige aeglasem jooksutulemus, millega on ümber järve jooksul pjedestaalile jõutud. Kolmanda koha mehe ajaks mõõdeti toona üks tund, üks minut ja kümme sekundit. Teada on, et viimaseks jäänud jooksja üritas avastada ülejäänud kahest mehest teistsugust rada, kuid võetud risk ei õigustanud ennast.
 

Kõik, kes tahavad end ümber Viljandi järve jooksul ise proovile panna ning aidata ajalooraamatusse peatükke juurde kirjutada, siis ootame teid 1. augustil Viljandisse.
Kindlasti leidub 1. mail neid, kes soovivad n-ö õigel jooksupäeval ümber Viljandi järve joosta. Olge siis ettevaatlikud! Hoidke sotsiaalset distantsi ja ärge püüdke kõik korraga kell 12 startida. Jooksma soovitame sel päeval minna aga kindlasti.

 

02.05.2024

95. Suurjooksu ümber Viljandi järve võitsid Leonid Latsepov ja Laura Maasik

Leonid Latsepov võttis väärt Suurjooksu võidu. Jooksu võit tuli ajaga 36.59. Teiseks tuli  Keenia jooksja Julius Muriuki, kes jäi Latsepovist kahe sekundi kaugusele. Kolmanda koha saavutas Olavi Allase (37.25), kes aga noppis mõlema vahefiniši võ...
22.04.2024

Liikluskorralduse muudatus seoses 01.05.2024 toimuva Suurjooksuga ümber Viljandi järve

TEAVITAME TEID, ET 01.05.2024 TOIMUB 95. SUURJOOKS ÜMBER VILJANDI JÄRVE Seoses sellega on 01.05.2024 häiritud liiklus: Tartu tn Kösti ristmiku ja Järve tn vahelisel lõigul ning Aasa tn parklas. Aasa tn parkla on suletud tavaliikluseks 01.05 k...
Suurjooks ümber Viljandi järve Telefon: +372 4351575 E-post: suurjooks@viljandi.ee
   ...