Suurjooks ümber Viljandi järve
et en

Uudised

24.03.2016

Rekordimees Pavel Loskutov stardib taas ümber Viljandi järve jooksul

40 korda lõpetada või kümme korda võita – sellised on nõuded, mis annavad ühele mehele õiguse startida elu lõpuni tasuta ümber Viljandi järve jooksule. Kümne võidu reegel andis tasuta stardikoha jooksu ühele säravaimale tähele Pavel Loskutovile.

„Pilet koju on mul juba ostetud ja tahan 1. mail kindlasti Viljandis olla,” vastas Norras ehitajana leiba teeniv Loskutov ümber Viljandi järve jooksu korraldajate kutsele.

Pärast seda kui Eesti viimaste aastakümnete parim maratoonar 2010. aastate alguses tippspordist loobus, on Loskutov harva jooksuvõistlustele sattunud. „Jooksen kaks korda nädalas, kaheksa kilomeetrit korraga,” selgitas ta oma praeguseid treenimisharjumusi.

Enda sõnul on ta 12 kilomeetri pikkused Viljandi järvejooksu ringi läbimiseks füüsiliselt valmis. „Jooksen kui rahvasportlane,” selgitas ja lisas, et poolmaraton oleks tema jaoks juba pikk distants. „Seda ma peaksin sörkima, aga sörkida mulle ei meeldi,” sõnas ta.

Ümber Viljandi järve jooksu korraldustoimkonna juhi Mati Jürissoni sõnul on Pavel Loskutov igal aastal 1. mail peetava suure võistluse üks kahest kõige säravamast tähest läbi aegade. Nii tema kui 1960. aastate jooksude valitseja Hubert Pärnakivi on võitnud jooksu 11 korda. Nii rohketele võitude arvule pole ükski mees kunagi isegi lähedale pääsenud.

Aastakümneid kuulus jooksu rajarekord Hubert Pärnakivile ning just Pavel Loskutov oli see, kes rekordaja ümber jooksis. Nüüd on see 34.50 ja kuulub just Loskutovi nimele.

Lisaks 11le võidule on Loskutovil Viljandist kirjas ka 2., 9. ja 128. koht. Esimest korda osales ta Viljandi jooksul 1991. aastal ja nagu on juhtunud paljude tugevate jooksjatega Viljandi järve ääres, eksis ka tema rajalt ning jõudis finišisse üheksandana. Järgmisel aastal sai ta kirja esimese võid, oli 1993. aastal taas stardis ning eksis taas. Siis jõudis ta finišisse teisena.

128. koht pärineb aga 2013. aastast, kui rekordimees oli juba tippspordiga lõpparve teinud. Loskutovi viimane võit pärineb 2010. aastast. Esimese ja viimase võiduaasta vahele jäi aga ka suurel hulga selliseid jookse, millest Loskutov ei saanud treeningute tõttu osaleda.

Kui Eestis üritab Loskutov aeg-ajalt mõnele rahvajooksule ikka jõuda, siis Norras pole ta kordagi startinud. „Püüan siin parem kala,” tutvustas ta enda peamist hobi. „Praegu võtab hästi forell ja ahven ning nädalavahetused kuluvad kalapüügi peale ära.”

Ümber Viljandi järve jooks stardib igal aastal 1. mail kell 12. Tegemist on Eesti kõige vanema rahvaspordivõistlusega, mis esimest korda oli kavas 1928. aastal ning tänavu antakse start 87. jooksule.

Osaleda saavad nii jooksjad kui kepikõndijad ning starti on oodata kokku ligi 4000 osalejat. Jooksule saab end registreerida aadressil www.viljandijarvejooks.ee.

Tasuta kutse jooksule saavad tänavu 21 meest, kes on lõpetanud järvejooksu vähemalt 40 korda ning viis naist, kes finišeerunud vähemalt 20 korda.

 

 

14.01.2022

Viljandi järvejooks avab uut nime kandva jooksusarja

Viljandi järvejooks avab 1. mail tavapäraselt Eesti linnajooksude sarja, mis tänavu vahetab peasponsorit ning kannab nime RIMI Eesti Linnajooksude sari. Eesti suurima jooksusarja eesmärk on liikuma panna 50 000 inimest. Need, kes tahavad registre...
07.08.2021

Jooksu T-särgid ootavad omanikke

Tänavu oli jooksule varakult registreerunutel võimalik lunastada lisaks rinnanumbrile ka mälestuseks ümber Viljandi järve jooksu T-särke. Ligi pooled särgid jäid aga enne jooksu väljavõtmata ning nüüd on neid võimalik saada tööpäeviti ja laupäevi...
Suurjooks ümber Viljandi järve Telefon: +372 4351575 E-post: suurjooks@viljandi.ee
   ...