Suurjooks ümber Viljandi järve
et en

Uudised

10.03.2018

Künnimeister aitas Viljandi jooksumeistril võita

Urmas Müür koos tütrega 1979. aasta võiduka finiši järel

Selles, et viljandlane Urmas Müür 1979. aasta jooksul võidu Viljandisse jättis oli oma suur roll Eesti künnimeistril Endel Jürisel. Jooksupäeval Viiratsi külje alla jäävat põldu kündnud Jüris nägi, kuidas ümber Viljandi järve jooksjad tulid ning märkas, et kohalik mees on liidrikoha haaranud.

Urmas Müür on ise meenutanud, et nägi pärast Seaküna orgu enda ees värskelt küntud ja seetõttu väga künklikku põldu ning mõistis, et sellisel maastikul esimesena joostes saavad konkurendid ta kiirelt kätte. Traktorirooli olnud Jüris tõstis aga adra üles ja kihutas oma mehele appi. „Ta sõitis mulle põllu peale jälje ette,” meenutas Müür.

Niimoodi traktori taga joostes jõudis Müür peaaegu Köstini välja ning suutis liidrikohta hoida lõpuni.

Konkurentidest ette tõusis ta tol aastal aga konkurente üllatanud rajavalikuga. Kui toona joosti enamasti mööda kaldaäärseid ja risuseid radu pidi, siis Müür otsustas Huntaugumäest üles joosta ja võtta siht otse vastvalminud Jakobsoni kooli poole. Toona polnud Männimäel ka eriti maju ja nii sai sirgelt asfaltteele ja siis Orika poole liikuda. Ehkki distants tuli sel moel pikem, oli jooks jälle kiirem ja nii jõudis Müür Orika sillale teistest rohkem kui sajameetrise eduga.

Tema võiduajaks mõõdeti 38.25 ning auhinnaks anti kokkupandav jalgratas. „Tolle aja kohta oli see suur asi,” meenutas Müür.

Ümber järve jooksu võit oli Urmas Müüri jaoks sportlaskarjääri uhke lõpp. Tippspordiga alustas ta kümme aastat varem kui tuli Nõukogude Liidu noorte takistusjooksu meistriks ja sai hõbe- ja pronksmedali suusatamises. Suusatajana jõudis ta ka Nõukogude Liidu noortekoondisesse. Suusatamisega tegi ta lõpu 1977. aastal ja pärast seda tegeles veel paar aastat tipptasemel jooksmisega.

1979. aasta kohaliku mehe triumfi järel tuli Viljandimaa jooksja võitu oodata lausa 32 aastat. Alles siis suutis Holstre mees Keio Kits taas võidu Viljandimaale jätta.

Pärast võitu osales Müür ümber Viljandi järve jooksul veel kaks korda, sai siis kuuenda ja viienda koha ning liitus seejärel jooksu korraldusmeeskonnaga. Pikka aega oli ta jooksu peasekretär ning vastutas osalejate registreerimise ning ajavõtu eest.

11.05.2022

10. Narva Energiajooksu tõmbenumbriteks on unikaased medalid ja Stefan

RIMI Eesti Linnajooksud Pressiteade 11. mai 2022   Täpselt kuu aja pärast toimuval Narva Energiajooksul astub üles Eestit Eurovisiooni lauluvõistlusel esindav Stefan. Kümnendat korda toimuva Ida-Virumaa populaarseima spordisündm...
03.05.2022

93. Suurjooks ümber Viljandi järve võidud jäid Eestisse

  93. Suurjooksu ümber Viljandi järve võitis Roman Fosti, kes pingelises lõpuheitluses alistas varasema jooksu neljakordse võitja Ibrahim Mukunga.Tänavuse jooksu võit oli neljas ka Fostile.
Suurjooks ümber Viljandi järve Telefon: +372 4351575 E-post: suurjooks@viljandi.ee
   ...